Finance

Brigette’s $96 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

My older sibling, Brigette, shares her shopping journeys and menu strategies each week! You can go HERE to see all of her weekly menu strategies and you can go HERE to check out everything about her household!

My spouse did the grocery going shopping the last 2 weeks as I was out-of-town, so I’m attempting to return on track and consume the additional things he purchased (and get all the unhealthy food out of the home, haha! He likewise shot 2 deer while I was away – so I’m quite pleased about all the venison in our freezer.)

Aldi

1 gallon Whole Milk – $2.74

1/2 gallon Almond Milk – $1.49

1 32-oz container Half and Half – $1.39

1 32-oz container Plain Greek Yogurt – $3.15

7 single-serving containers Greek Yogurt – $3.85

1 8-oz pkg Deli Sliced Cheese – $1.25

1 family-size box Honey Nut Oats – $2.39

1 family-size box Frosty Flakes – $2.19

1 big box Rice Squares – $1.39

2 containers Pasta Sauce – $1.74

1 container Organic Strawberry Preserves – $1.99

1 container Strawberry Jam – $1.45

1 40-oz Peanut Butter – $2.39

1 16-oz container Organic Peanut Butter – $3.45 (and yes, we need to purchase 2 various kinds of peanut butter and strawberry jam to make everybody pleased!:))

3 lots Eggs – $3.75

2 pkgs Pepperoni – $4.30

1 4-lb bag Sugar – $1.84

6 1-lb boxes Butter (most inexpensive cost it will be all year – limitation 6) – $9.90

2 pkgs Cream Cheese – $1.32

2 bags frozen Riced Cauliflower – $3.78

4 bags frozen Broccoli Florets – $3.56

1 3-lb bag Lemons – $3.09

1 bag Romaine Hearts – $2.49

1 bag Baby Carrots – $0.65

2 bags Spinach – $1.00

1 bag Mini Sweet Peppers – $2.79

1 big tub Organic Spring Mix – $3.89

1 3-lb bag Sweet Potatoes – $0.87

1 Cauliflower – $1.99

1 pkg fresh Zucchini – $2.09

1 3-head pkg fresh Garlic – $1.49

1 pkg Flour Tortillas – $0.65

1 32-oz box Spaghetti – $1.09

1 bag Veggie Straws – $1.72

1 pkg Hawaiian Sweet Rolls, lowered – $0.55

1 loaf Sandwich Bread – $0.50

2 boxes Macaroni and Cheese – $0.68

1 10-oz bag Pecans – $3.99

Total: $88.90

(I likewise purchased about 20lbs of apples from our preferred roadside represent $8. The apples in the grocery sack are various “seconds,” – different sizes and kinds for $2 – and the other bag is 10lbs of Pink Lady apples.)

Grocery Total for the Week: $96.90

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Oatmeal, Cereal, Yogurt, Fruit, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Smoothies

Lunches

Peanut Butter and Jelly Sandwiches, Apples, Veggie Straws, Carrots x2

Pepperoni/Cheese Quesadillas, Peppers, Grapes x 2

Leftovers x 3

Dinners

Homemade Pepperoni Pizza, Tossed Salad

Venison Roast in the Crockpot, Baked Sweet Potatoes, Roasted Cauliflower, Hawaiian Rolls

Meatloaf, Baked Potatoes, Biscuits, Spinach Salad

Date Night Out (Kids consume Macaroni, Green Beans, Apples in the house)

Spaghetti, Tossed Salad, Broccoli, Dill Bread

Skinny Chicken Fried Cauliflower Rice, Broccoli

Pancakes, Bacon, Apples

We’ll likewise be bringing Pumpkin Bars to a number of dessert vacation parties today.

Gabriel

A news media journalist always on the go, I've been published in major publications including VICE, The Atlantic, and TIME.

Related Articles

Back to top button