Finance

Crystal’s $29 Local Farm purchases + $69 Kroger Shopping Trip (and what we consumed)

If you’re brand-new here, I practice the Buy Ahead Principle — which suggests that what we purchase weekly is typically for future weeks. We stock up on the very best offers and markdowns weekly which suggests that we then have a range of products from previous shopping journeys to utilize to prepare a menu from.

With the boost in grocery costs, I’ve chosen to raise our grocery spending plan to $100 a week since I’ve not been having enough wiggle space to stockpile like I’d wish to. This quantity will still challenge me to be imaginative while likewise offering me adequate breathing space to stockpile and continue to practice the Buy Ahead Principle.

In addition to practicing the Buy Ahead Principle, I Reverse Meal Plan. This suggests that I prepare based upon what we have on hand plus what great sales/markdowns I discovered at the shops. (Read more about Reverse Meal-Planning here.)

{Follow me on Instagram stories for real-time videos on what I’m purchasing if you don’t wish to need to await me to get the post written for the blog site!}

I’m a little late in getting this published — as I purchased all of this last Friday! — however hey, much better late than never ever, ideal?!

We have actually been caring getting fresh eggs and milk! I’m so fired up to have actually lastly discovered some great sources for these! This week, we purchased 2 lots eggs from our pals who have chickens ($5/dozen) + we went to the regional farm to get milk ($5/gallon) and they likewise had fresh eegs for $3/dozen (!!!) and ground sausage from a regional farm for $3/pound.

At Kroger, my most significant rating was 11 bundles of uncured ham discounted to $1/package (frequently $4.69!). I stuck these in the freezer to utilize for sandwiches, homemade hot pockets and more!

They likewise had blueberries for $2.99, orange juice for $1.29/half gallon, and 32-oz blocks of cheese for $5.99.

The huge containers of jelly were discounted to $1 each and the cereal was $1.99 each.

All overall for all these groceries from Kroger + pals + the regional farm, it was around $98.

Here’s What We Ate

Breakfasts —Cereal, Scrambled Eggs, Oatmeal, Baked Oatmeal

Lunches (the older kids have lunch at school) — Fried Eggs, Yogurt, Toast, Hard-Boiled Eggs, Fruit, Leftovers, Bagged Salad, Peppers, Cheese

Snacks — Fruit, Cheese, Chocolate Milk, Banana Chocolate Chip Muffins, Hot Cocoa

Dinners 

Sunday: Picnic Lunch (ham and PB sandwiches), Pancakes for supper

Monday: Sloppy Joes, Pickles, Salad, Fruit

Tuesday: Frozen Pizza

Wednesday: Chicken Broccoli Rice, Rolls, Fruit Salad

Thursday: Bean & Cheese Burritos with chicken, Fruit

Friday: Homemade Barbecue Chicken Pizza, Fruit

Saturday: Dinner out



Gabriel

A news media journalist always on the go, I've been published in major publications including VICE, The Atlantic, and TIME.

Related Articles

Back to top button